PAMOKA SENGIRĖJE

METODINĖS REKOMENDACIJOS LIETUVIŲ KALBOS MOKYTOJUI

Kaip galėtume kalbėtis su mokiniais per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas apie Mindaugo Survilos filmą „Sengirė“

Čia pateikiama daug klausimų, užduočių. Mokytojai lituanistai atsirinktų savo nuožiūra 7-9 ar dar mažiau. Svarbu, kad mokiniai pajustų, jog šis dokumentinis filmas yra labai arti grožinės literatūros, jog šis filmas ir jiems skiriamas. Ar kalba ir apie juos? Turbūt galima ir tokiu aspektu pamąstyti. Užduotys gali priminti vadovėlius, tačiau pati pamoka turėtų būti kitokia, nekasdieniška. Formą, metodus, tikslus pajaučia konkrečioje klasėje dėstantys mokytojai.

Įsimintina štai kas: filmą, kaip ir analizuotus grožinius kūrinius, reikėtų ne vieną kartą prisiminti. Vis keičiant aspektą, kontekstą, vis gilinant, vis stengiantis, kad mokiniai nors kartais išgyventų nuostabą. Lygindami, ieškodami savitumo.

Dera neapeiti kūrėjų paveikslo. Kodėl jis / jie filmavo, ką galėjo jausti, kaip galėjo kisti meninis sumanymas, kaip galėjo atsirasti atskiri vaizdai ar detalės – visa tai labai svarbu. Taip primenama apie kūrėjų jauseną, apie patriotinę, pilietinę poziciją.

O ką šis kūrinys, šis filmas sako man? Tai vienas svarbesnių mūsų tikslų – skatinti galvoti apie savo emocines būsenas, apie savo pasaulėjautą, pasaulėžiūrą. Ar būtina, kad mokiniai apie tai išsamiai pasakotų per pamokas? Manau, jog ne, nes varžysis, nenorės būti atviri, todėl gali veidmainiauti, meluoti. Siekti, kad suprastų, jog bet kuri užduotis (tarkim, įsivaizduok save, atliekantį Mindaugo Survilos vaidmenį) galima, jog ji nėra kvaila. Na kad mūsų klausimai, užduotys vieną kitą verstų suklusti: „Nejaugi ir taip galima pagalvoti, nejaugi ir taip galima analizuoti?“ Pamąstykite apie tai, bet savo nuomonės garsiai, jei nenorite, nesakykite – įmanomas ir toks kalbėjimo būdas. Kalbėjimo? Manau, jog taip.

Galvodami apie šį filmą mokome suprasti kūrėją, būti kūrėju, mokome įdėmiau stebėti, kas vyksta čia dabar, mokome pozityviai veikti.<

Kino kritikai filmą įvertino kaip filosofinį kūrinį, skatinantį apmąstyti pamatines gyvenimo vertybes. Gamtininkai - kaip galimybę pamatyti unikalų ir mažai pažįstamą gamtos pasaulį, kuriam iškilusi grėsmė išnykti.

Stepas Eitminavičius

Kur pamatyti?

Kur pamatyti?